Lai mēneša budžets vienmēr būtu līdzsvarā un izdevumi nepārsniegtu ienākumus, liela nozīme ir pareizai finanšu plānošanai. Lai arī tas izklausās sarežģīti, tā nebūt nav, un ņemot vērā vien pāris priekšnosacījumus, finanšu plānošana ātri vien var kļūt par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu.
Kā saplānot savu ikmēneša budžetu tā, lai līdzekļu pietiktu līdz nākamajai algas dienai un būtu vieglāk veidot arī iekrājumus ilgtermiņa mērķu sasniegšanai, pastāstīsim raksta turpinājumā.
Rūpīga ienākumu un izdevumu uzskaite
Lai būtu vieglāk apzināt galvenās tēriņu kategorijas, kurās līdzekļi tiek izmantoti nelietderīgi, ieteicams sākt krāt visus pirkuma čekus vai pierakstīt izdevumus īpašā finanšu plānošanai paredzētā mobilajā aplikācijā.
Budžeta plānošanu ieteicams sākt veikt algas dienā, tad būs vieglāk pārskatīt mēneša tēriņiem paredzēto brīvo līdzekļu apjomu.
Vienmēr jāatceras, ka kā pirmie maksājumi jāveic maksājumi, kas saistīti ar prioritārām vajadzībām, piemēram, dzīvokļa īre, komunālie un telekomunikāciju pakalpojumi. Veicot šos maksājumus kā pirmos, būs vieglāk pārskatāmi brīvie naudas līdzekļi, ar kuriem var rēķināties mēneša garumā.
Labs risinājums, kā ierobežot savus ikdienas un iknedēļas tēriņus, ir naudas sadale pa nedēļām. Sadalot līdzekļus 4 vienlīdzīgās daļās, būs vieglāk kontrolēt savus izdevumus, ieturēties atvēlētā budžeta rāmjos un aprēķināt arī ikdienas tēriņiem nepieciešamo summu. Tomēr šis paņēmiens prasa arī zināmu disciplīnu, jo pārējām mēneša nedēļām atvēlētos līdzekļus nebūtu ieteicams iztērēt pirms laika. Lai šādu sistēmu ievērot būtu vieglāk, nedēļai atvēlēto naudas daudzumu var izņemt skaidrā naudā, bet atlikošo nedēļu līdzekļus atstāt bankas kontā.
Ja mēneša garumā rūpīgi krāsi visus izdevumu čekus, jau mēneša beigās vai ātrāk vari salikt tos atsevišķās sadaļās pēc kategorijām, piemēram, transporta izdevumi, apģērba un apavu iegāde, izklaides pasākumi, pārtikas un sadzīves preču iegāde. Rūpīgi apskati katru no tēriņu kategorijām un pārliecinies par katra veiktā pirkuma lietderību. Atklājot kategorijas, kurās līdzekļi tiek tērēti neapdomīgi vai nelietderīgi, būs vieglāk nepieļaut šīs finanšu kļūdas arī nākotnē.
Izdomā sevis atalgošanas sistēmu vai uzstādi ilgtermiņa mērķi, kam atlikt nelielus naudas līdzekļus. Izdomā savus noteikumus, piemēram, kuros gadījumos šos naudas līdzekļus papildināt, bet kuros – šos naudas līdzekļus drīkst tērēt. Šie iekrājumi lieti noderēs arī gadījumos, kad paredzēti lielāki pirkumi vai tēriņi ilgtermiņa mērķu sasniegšanai.
Regulāra savu ikdienas izdevumu uzskaite palīdzēs Tev labāk apzināties savus tērēšanas paradumus un biežāk pieļautās kļūdas iepērkoties. Iespējams, ka pārāk bieži ļaujies mirkļa impulsiem un iegādājies virkni nelietderīgu pirkumu.
Lai no tā būtu vieglāk izvairīties, ieteicams ievērot pāris priekšnoteikumus:
Pirms došanās uz pārtikas veikalu, iepriekš sastādi ieprikuma sarakstu un neatkāpies no tā visu iepirkšanās laiku.
Dodies uz veikalu tikai tajos gadījumos, kad kaut ko iegādāties patiešām ir nepieciešams.
Neapmeklē veikalus bez noteiktas vajadzības, piemēram, lai iepazītos ar jaunākās sezonas apģērbu kolekciju vai akciju piedāvājumu.
Lai izvairītos no neplānotu pirkumu veikšanas, ņem līdzi tieši tik daudz naudas līdzekļu, cik esi plānojis vajadzīgo preču iegādei.
Pirms iegādāties kādu preci, salīdzini tās cenu ar citu veikalu piedāvājumu, sevišķi, ja tā pārsniedz Tava iknedēļas budžeta iespējas.
Ja esi plānojis veikt lielākus pirkumus, dod sev laiku pārdomām. Ja lēmumu pieņemt patstāvīgi ir grūti un tomēr šaubies, lūdz palīdzību draugiem un radiniekiem, kas dos vērtīgu padomu.
Leave a Reply