Zobu balināšana – skaists smaids vai drauds veselībai?

izbalināti zobi

Pirmais, ko pamanām cilvēka izskatā – acis, smaids, lūpas. Bieži vien vispirms pievēršam uzmanību atsevišķām sejas daļām, un tikai tad, visam skatam kopumā. Tad nu arī cenšamies, lai, piemēram, smaids būtu balts un veselīgs, lūpas nebūtu sasprēgājušas.

Ja nu tomēr daba mūs nav apveltījusi ar žilbinošu smaidu, savukārt ikdienas paradumi zobu krāsu padara tikai tumšāku, mēdzam ķerties pie dažādām metodēm, kā zobus padarīt baltākus un smaidu – žilbinošāku. Par zobu balināšanu noteikti visi esam dzirdējuši – un arī spiedumus par to, vai tā ir droša un veselībai nekaitējoša. Pētnieki lielākoties līdz šim secinājusī, ka zobu balināšanas produkti ir veselībai droši, tomēr dažādi citi pētījumi mēdz norādīt arī zobu balināšanas ne tik pozitīvo ietekmi – pārmaiņas zobu emaljā, balināšanas līdzekļu reakciju uz zobos esošajām plombām, zobu jūtīgums, iespējams smaganu iekaisums un tā tālāk. Mēģinām saprast – kā tad īsti būs – zobu balināšana ir drauds veselībai, vai tomēr vien garants uz skaistu un baltu smaidu?

Pašos pamatos zobu krāsa mums visiem ir ģenētiski iedzimta. Kādam paveicies piedzimt ar pērļu baltiem zobiem, kamēr citam dabīgā zobu nokrāsa ir nedaudz dzeltenīgāka vai pelēcīga. Zobu toni nosaka īpašs slānis, kas atrodas zem ārējās zobu emaljas. Zobu balināšanas procesā ķīmiskā viela izkļūst cauri emaljai un padara šo slāni par vairākiem toņiem gaišāku.

Lai pieņemtu lēmumu par zobu balināšanu, vispirms būtu jānoskaidro zobu veselības stāvoklis. Arī zobārsti brīdina, ka bojātus zobus balināt nedrīkst. Zobus balināt nav vēlams arī tad, ja tie ir jutīgi, ja priekšzobos ir plombas, tās kļūs pamanāmākas pēc balināšanas. Bet, ja zobi ir labā stāvoklī, salaboti un veseli, tad pareiza un profesionāli veikta balināšana veselībai riskus radīt nevar.

Kad izvēlamies balināt zobus, nereti sagaidām nevainojamu sniegbaltu smaidu uzreiz. Tāpēc bieži vien nākas vilties. To cik baltāki kļūs zobi pēc balināšanas, iepriekš noteikt patiesībā nav iespējams. Rezultāts vienmēr būs acīmredzams, tomēr ne visos gadījumos zobi kļūs nevainojami balti. Jauniegūtais zobu tonis nostabilizējas aptuveni vienas vai divu nedēļu laikā pēc veiktās procedūras, un rezultāts lielā mērā ir atkarīgs no tā, vai šajā laikā netiek lietoti zobus krāsojoši produkti. Pēc zobu balināšanas kādu laiku vajadzētu maksimāli izvairīties no sarkanvīna, kafijas, tējas, bietēm, burkāniem, saldumiem ar krāsvielām, tabakas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *