Kāpēc zobi maina krāsu? Kā to izskaidrot un kādi ir šī procesa cēloņi?

zobu balināšanaCik jauki būtu, ja visiem zobi būtu tik sniegbalti kā aktieriem filmās. Diemžēl patiesā situācijā ir pilnīgi atšķirīga. Daudzi cilvēki dzīves laikā piedzīvo to, ka viņu zobu krāsa sāk mainīties, kļūstot dzeltenīga vai pelēcīga.

Katru dienu cilvēks uzņem pārtiku, šķidrumu, citi mēdz lietot arī medikamentus, smēķēt vai dzert alkoholu. Ikviena no šīm lietām satur krāsvielas, kuras nonāk zobos un tos iekrāso. Noteicošais ir uzņemto daudzums. Savukārt, ja krāsas izmaiņas redzamas tikai vienā zobā, var secināt, ka tajā norisinās pārmaiņas, kuru iemeslu var noteikt zobārsts. Zobu krāsas izmaiņām ir dažādi iemesli. Aplūkosim tos tuvāk.

Uzturs

Gan pārtikas produktu, gan dzērienu sastāvā ir dažādi pigmenti, kuri var ietekmēt zobu krāsu, padarot to tumšāku. Ja jūs regulāri dzerat kafiju, zāļu tējas, kā arī sarkanvīnu, ņemiet vērā, ka šie dzērieni maina zobu krāsu. To pašu dara arī ķirši, granātāboli un mellenes.

Kaitīgie ieradumi

Nevienam nav noslēpums, ka smēķēšana, kā arī košļājamās tabakas lietošana negatīvi ietekmē mūsu organismu, tai skaitā zobus. Ja tam pievienojas arī slikta higiēna, zobu veselība strauji pasliktinās – notīrot zobus regulāri, uz tiem uzkrājas aplikums, kurš ar laiku pārvēršas zobakmenī, mainot zobu krāsu. Ja smēķējat, ņemiet vērā, ka agrāk vai vēlāk šis ieradums padarīs jūsu zobus dzeltenus, un tāds smaids nudien nav pievilcīgs!

Medikamenti

Ja mazuļiem, kuriem zobiņi vēl ir attīstības procesā, noteikta ārstēšana ar medikamentiem, kuru sastāvā ir tetraciklīns un doksiciklīns, jāņem vērā, ka šīs vielas var izmainīt zobu krāsu. Tāpat, ja sieviete, gaidot bērniņu, lieto antibiotikas, var tikt ietekmēta mazuļa zobu emaljas attīstība. Arī antidepresantu, apreibinošu vielu, dzelzi saturošu preparātu un uztura bagātinātāju lietošana grūtniecības laikā izmainīt bērniņa zobu krāsu.

Medicīniskās procedūras

Veicot galvas apstarošanu un ķīmijterapiju, pacientiem jāņem vērā, ka viņu zobu tonis var mainīties. Tāpat var tikt ietekmēta arī zobu emalja.

Zobārstniecība

Ja veicat zobu ārstēšanu pie nesertificētiem vai neprofesionāliem zobārstiem, ņemiet vērā, ka, piemēram, sudraba plombu ievietošana zobos vai padarīt tos pelēcīgus.

Atceries, ka mūsdienās pieejama profesionāla zobu balināšana:

http://www.adenta.lv/lv/arstnieciba/zobu-balinasana/

Vecums

Laikam ejot, mēs visi novecojam. Noveco viss mūsu ķermenis, arī zobi. Tie piesūcas dažādiem krāsu pigmentiem. Lai arī zobu higiēnists var notīrīt zobu ārējo daļu, ja iekrāsojušies ir zobu iekšējie slāņi, var palīdzēt tikai zobu balināšana.

Gēni

Jā, diemžēl arī iedzimtība ietekmē to, kāda ir mūsu zobu krāsa.

Traumas

Dažādu iemeslu dēļ, cilvēki dzīves laikā mēdz piedzīvot dažādas traumas. Īpaši sāpīgas ir traumas, kas saistītas ar zobiem. Ja traumas rezultātā ir skarts zoba nervs, var gadīties, ka šis zobs mainīs krāsu. Tāpat, ja ikdienā pārāk spēcīgi tīrīsit zobus ar nepiemērotu birstīti, noberžot emalju, atsegsiet dentīnu, kas jau pats par sevi ir dzeltenā krāsā.

Ko darīt, ja zobi mainījuši krāsu?

Lai būtu iespējams novērst zobu krāsas maiņu, jāzina, kas to izraisa. Tos krāsas pigmentus, kas radušies no kafijas, tējas un vīna lietošanas, kā arī smēķēšanas, iespējams noņemt, veicot profesionālo zobu higiēnu. Savukārt, ja zobu krāsa mainījusies dziļākos slāņos, jāveic zobu balināšana. Tomēr par šīs procedūras nepieciešamību un iespējām noteikti nepieciešams konsultēties ar zobu higiēnistu.

Ja zobu krāsa mainās tādēļ, ka ir ārstētas zobu saknes vai lietoti medikamenti, jārēķinās ar to, ka balināšana var nesniegt gaidīto rezultātu. Šādās situācijās labs risinājums ir porcelāna plāksnītes, kuras uzliek zobiem.

Ko darīt, lai zobi nesāktu mainīt krāsu?

Pirmais un svarīgākais noteikums – regulāri un pareizi rūpēties par mutes dobuma higiēnu, kā arī doties pie zobārsta un higiēnista vismaz divreiz gadā. Ja smēķējat, to ieteicams darīt biežāk. Dabīga zobu baltuma saglabāšanā liela loma būs krāsojošo dzērienu un ēdienu patēriņa samazināšana, kā arī smēķēšanas atmešana. Lai zobi būtu skaisti un veseli, jums tam ir jāpievērš uzmanība visu mūžu. Jūs nesasniegsit savu mērķi, ja divas dienas nedēļā rūpīgi kopsit zobus, bet atlikušajās dienās aizmirsīsit par tīrīšanu un atbilstoša uztura lietošanu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *