Zobārstniecība bērniem Adenta klīnikā

bernu zobarstBērna zobu veselība ir būtiska ikvienam vecākam, tāpēc gan lielu uzmanību pievēršam tam, kā kopt un rūpēties par zobiņiem mājās, gan profilaktiskiem un regulāriem zobārsta un zobu higiēnista apmeklējumiem. Pirms dodamies pirmajā vizītē pie zobārsta, derētu atrast zobārstu, kas vecākiem pašiem patīk un domājams, spētu labi saprasties arī ar bērniem. Zobārstam jāspēj atrast kopīga valoda ar bērnu, kļūstot par draugu un palīgu, ne biedējošu dakteri ar dīvainiem instrumentiem.

Zobārstniecības klīnikā “Adenta” īpaši svarīga ir bērnu zobiņu veselība, tāpēc klīnikā mazos pacientus ciemos gaida sertificēta bērnu zobārste un Rīgas Stradiņa universitātes pasniedzēja Jūlija Kalniņa. Lai mazie pacienti justos ērti, ir izveidots īpaši bērniem paredzēts rotaļu laukumiņš. Procedūras laikā bērniņam ir iespēja skatīties kādu sev iemīļotu multiplikācijas filmu, kā arī saņemt nelielu balviņu vai diplomu par drosmīgi izturētu procedūru. Neiztrūkstošas ir arī krāsainās plombas piena zobiņiem.

Ja esam izvēlējušies zobārstniecības klīniku “Adenta” saviem pirmajiem zobārsta apmeklējumiem, varam būt droši, ka bērns jutīsies komfortabli. Tomēr arī vecākiem mājās jāveic savi sagatavošanās darbi, pirms iepazīstināt bērnu ar tādu speciālistu, kā zobārsts.

Ir svarīgi bērnu vest uz pirmo konsultāciju pie zobārsta, lai sadraudzētos nevis sniegtu palīdzību jau sāpošiem zobiem. Tieši tāpēc jo īpaši bērniem jāveic šīs profilaktiskās vizītes. Pirmajai bērna vizītei pie zobārsta jābūt aizraujošai un jautrai. Vecākiem būtu jāpaskaidro bērnam, kas īsti notiks zobārsta kabinetā. Bet, ja īsti neprotam, tad var kopā paskatīties kādu animācijas filmiņu vai interneta materiālu, par to, ko īsti dara zobārsts. Tiesa, vispirms jānoskatās pašiem, pārliecinoties, ka izvēlētā filmiņa bērnu nesabiedēs. Izmantot vārdus “sāpēs”, “urbs”, “labos” vai “pārbaudīs” nevajadzētu – turklāt, ja sakām bērnam, ka zobus pārbaudīs, tad paskaidrojam, ko tas īsti nozīmē, jo bērna prātā tas var izklausīties pat ļoti biedējoši.

Pirmajai vizītei ir jābūt informatīvai un pēc iespējas īsākai, ir jācenšas izvairīties no lielām manipulācijām. Draudzīgā vidē bērns ir jāiepazīstina ar zobārstu, bez nepatīkamas ārstēšanas, zobu raušanas. Vislabāk izvēlēties laiku, kad bērns ir možs un atpūties, nevis pārguris vai samiegojies.

Atkarībā no bērna vecuma un komforta līmeņa vecākus var palūgt bērnu turēt klēpī vai arī uzgaidīt uzgaidāmajā telpā, lai nodibinātu labāku kontaktu starp bērnu un zobārstu.

Uzzini vairāk šeit: http://www.adenta.lv/lv/info-pacientiem/ja-bernam-bail-no-zobarsta!-ka-izvairtities-no-berna-zobu-kariesa/

Pirmās pieņemšanas laikā zobārsts apskatīs bērna mutes dobumu: pārbaudīs zobus, smaganu stāvokli, sakodienu. Tāpat zobārsts dos padomus zobu kopšanā, kariesa profilaksē un atbildēs uz vecākus interesējošiem jautājumiem.

Savukārt vizītē pie zobu higiēnista bērnam notīrīs zobus un aplicēs (uzliks) fluorīdus saturošus līdzekļus aizsardzībai pret kariesu. Darbības, kas tiek veiktas pie higiēnista var uzskatīt par veidu, kā bērnu pieradināt nebaidīties no manipulācijām, kas tiek veiktas pie zobārsta.

Dažiem bērniem ir nepieciešamas vairākas vizītes pie zobu higiēnista, lai varētu sagatavoties vizītei pie zobārsta un zobu labošanai.

Vecāki ir visvairāk atbildīgi par sava bērna mutes dobuma un zobu veselību. Lai bērns labāk justos, viņam ir jāpaskaidro, ka zobārsts ir draugs, kurš var palīdzēt saglabāt zobus veselus. Nedrīkst baidīt bērnu ar zobārsta apmeklējumu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *